PracOFFnia

PracOFFnia: IKEBANA

Pracownia plastyczna TCK, 17 maja 2014 r. I Zapisy od 5.05, Koszt: 30 zł

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza serdecznie na kolejne spotkanie z rękodziełem w ramach cyklu PracOFFnia. W sobotę 17 maja br. odbędą się warsztaty japońskiej sztuki układania kwiatów. To kolejna i na pewno nie ostatnia okazja bliższego poznania kunsztu japońskiego rękodzieła zorganizowana we współpracy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

plakat_pracoffnia_05_2014_700

 

IKEBANA to japońska sztuka układania kwiatów (tłumaczona jako droga kwiatów Kado), w której artysta dąży do stworzenia harmonii kompozycji, rytmu i koloru. Japończycy podkreślają linearne aspekty kompozycji, a na samą kompozycję składają się nie tylko kwiaty, ale i wazony, łodygi, liście i gałązki. Struktura japońskiej kompozycji z kwiatów opiera się na głównych liniach. Ikebana jest bardzo wyrafinowaną sztuką japońskiej estetyki, podkreśla naturalne i ulotne piękno oraz tworzymy ją na potrzebę danej chwili. Ikebana to kompozycja która, jest układana w wysokich naczyniach (styl Negeire) oraz w niskich szalach (styl Moribana). To kompozycja która przez wiele czasu była rozbudowywana, powstawały różne style, wiele szkół i każda miała swoje zasady, układy linii głównych oraz ilości linii głównych. Jedną z najstarszych szkół jest szkoła Ikenobo. Jest to szkoła, która jest uważana za najbardziej prestiżową. Główne style szkoły Ikenobo to rikka i shoka.

Rozwój sztuki florystycznej w Japonii był możliwy dzięki wielkiej miłości, jaką Japończycy obdarzyli naturę. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami kompozycji i poznają potrzebne do tego narzędzia. Będą mogli także krok po kroku zobaczyć, jak powstają takie kompozycje i spróbować stworzyć własne.   
Zajęcia poprowadzi Wioletta Baran z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

 

Warsztaty japońskiej sztuki układania kwiatów – IKEBANA odbędą się 17 maja 2014 r. (tj. sobota) w dwóch grupach, obie dla osób, które ukończyły 16 lat:
grupa I  -  w godz. 16.00 - 18.00
grupa II -  w godz. 18.30 - 20.30
Koszt uczestnictwa w warsztatach to tylko 30 złotych.

Zapisy rozpoczynają się 5 maja od  godziny  15.00  do  18.00  (tylko pierwszego dnia),  w pozostałe dni poniedziałek - piątek, od godziny 8.00 do 18.00, w Biurze Obsługi TCK. Liczy się kolejność zgłoszeń, a gwarantem miejsca jest wpłata. Liczba miejsc ograniczona.

 

 

ikebana_piana_1108 obraz4_1087