PracOFFnia

PracOFFnia: Kaligrafia

Pracownia plastyczna TCK, 24 listopada 2013 r. I Zapisy od 12.11, Koszt: 30 zł

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza serdecznie na kolejne spotkanie z rękodziełem, w ramach cyklu PracOFFnia. W niedzielę 24 listopada odbędą się warsztaty Kaligrafii - japońskiej sztuki pisania. To już trzecia z kolei propozycja na bliższe poznanie kunsztu japońskiego rękodzieła, ponownie zorganizowana we współpracy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i na pewno nie ostatnia. 

plakat_pracoffnia_11_2013_700

   Kaligrafia w Japonii uznawana jest za jedną z dziedzin sztuki, której znajomość obok poezji i malarstwa uważana była za nieodłączną cechę wykształconych osób. Piękne pismo nie tylko dowodziło ogłady i obycia, pozwalało także wyrazić temperament i charakter piszącego.
Początki kaligrafii w Japonii sięgają 5 wieku, kiedy to na Archipelag Wysp Japońskich dotarło  pismo chińskie. Początkowo Japończycy używali chińskich znaków, które szybko jednak zaczęły być dostosowywane do specyfiki języka japońskiego. W ten sposób powstały używane do dziś sylabariusze hiragana i katakana, które współistnieją ze znakami chińskimi i alfabetem łacińskim we współczesnym języku japońskim, tworząc skomplikowany ale i fascynujący system pisma.
    Na warsztatach uczestnicy nie tylko zapoznają się z pismem we współczesnym języku japońskim, ale będą mieli także okazję spróbować swoich sił we władaniu pędzlem i tuszem. Na zakończenie każdy z uczestników otrzyma swoje imię napisane po japońsku.
Zajęcia poprowadzi Anna Trzaska z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Warsztaty Kaligrafii odbędą się 24 listopada 2013 r. (tj. niedziela) w dwóch grupach, obie dla osób, które ukończyły 16 lat:
grupa I  -  w godz. 15.00 - 16.30

grupa II -  w godz. 17.00 - 18.30

Koszt uczestnictwa w warsztatach to tylko 30 złotych.

Zapisy rozpoczynają się 12 listopada od  godziny  15.00  do  18.00  (tylko pierwszego dnia),  w pozostałe dni poniedziałek - piątek, od godziny 10.00 do 18.00, w Biurze Obsługi TCK. Liczy się kolejność zgłoszeń, a gwarantem miejsca jest wpłata. Liczba miejsc ograniczona.