PracOFFnia

PracOFFnia: Dekorowanie pierników

Pracownia plastyczna TCK, 8,9 grudnia 2018 r. I koszt: 50 zł I zapisy od 26 listopada

 

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu PracOFFnia, w późno jesiennym i wczesno zimowym nastroju. A skoro zima tuż, tuż, to zbliżają się święta Bożego Narodzenia i czas na przygotowywanie dekoracji świątecznych. W związku z powyższym zapraszamy Państwa na wyjątkowo słodkie warsztaty dekorowania pierników masami cukrowymi do pracowni plastycznej Tarnowskiego Centrum Kultury, które odbędą się w dniach 8 i 9 grudnia 2018 roku.

Dekorowanie słodkimi masami plastycznymi to styl angielski czyli sztuka artystycznego dekorowanie tortów, ciast i ciasteczek pochodząca z Wysp Brytyjskich, skąd rozpowszechniła się praktycznie na cały świat. Dekoracja w stylu angielskim wykonywana jest z masy marcepanowej lub lukru plastycznego białego i kolorowego, przy wykorzystaniu różnorodnych narzędzi cukierniczych w tym: wałków, szablonów, foremek, szpatułek. Lukier plastyczny to jadalny wyrób przypominający swoją strukturą modelinę, daje się bardzo łatwo formować, a za pomocą barwników spożywczych uzyskuje różnorodność kolorów. Z lukru plastycznego można uformować praktycznie wszystko; różnego rodzaju figurki, zwierzęta, owoce, kwiaty, postaci ludzkie, można również po nim również malować. Ograniczenie stanowi, w tym przypadku, jedynie ludzka wyobraźnia.
Warsztaty z dekorowania tortów już za nami teraz w przedświątecznym okresie czas na naukę zdobienia pierników. Podczas trzygodzinnych zajęć będzie można poznać stuletni przepis na przepyszne pierniki, poznać techniki zdobienia masami cukrowymi i udekorować kilka wcześniej już upieczonych pierników. Oczywiście własnoręcznie udekorowane, pachnące pierniki każdy będzie mógł zabrać ze sobą do domu, w specjalnie do tego przygotowanym pudełku. W ten oto sposób, nie tylko będzie można zdobyć wiedzę, świetnie się przy tym bawiąc i spędzając miło czas, ale również wykonać prezent świąteczny dla kogoś bliskiego. Taki prezent doceni każdy, zarówno pod względem walorów estetycznych, jak i smakowych.

Jedyne co należy przynieść to wałek do ciasta i dobry nastrój. Na warsztaty dekorowania pierników masami cukrowymi zapraszamy osoby, które ukończyły 16 lat, a odbędą się one w dniach 8 i 9 grudnia br., w trzech grupach i obejmować będą 3 godziny zajęć, które odbędą się według harmonogramu:

Grupa I - 8 grudnia (sobota) - godz. 16.00-19.00

Grupa II - 9 grudnia (niedziela) - godz. 9.00-12.00

Grupa III - 9 grudnia (niedziela) - godz. 14.00-17.00

Koszt udziału w warsztatach to 50 złotych.
Zapisy rozpoczynają się 26 listopada od godziny 16.00 do 18.00 (tylko pierwszego dnia), w pozostał dni poniedziałek-piątek od godziny 8.00 do 18.00, sobota od godziny 10.00 do 17.00, w Biurze Obsługi TCK. Liczy się kolejność zgłoszeń, a gwarantem miejsca jest wpłata. Liczba miejsc ograniczona.