Imprezy filmowe

Kino w domu - odcinek 2

#zostanwdomu to akcja, która na dobre opanowała przestrzeń publiczną. Wyjątkowa sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, wymaga dużej odpowiedzialności. Nie znaczy to jednak, że czas spędzony w czterech ścianach musi być stracony. W kolejnych odcinkach będziemy podpowiadać, jak sprawić, by było dokładnie odwrotnie, bo to moment, w którym nadrobić można wiele filmowych i serialowych zaległości. Tych nowszych, ale i z klasyki X Muzy. Z pomocą przychodzą platformy streamingowe czy serwisy internetowe, gdzie za niewielką opłatą (a czasem za darmo!) zobaczyć można wiele ciekawych rzeczy w swoim własnym kinie… domowym.
Zobaczcie co polecamy w tym tygodniu!

Poniższe propozycje rekomenduje Kuba Armata.

 

  • Over the Limit, reż. Marta Prus, 2017

Świat sportu stanął na dobre. Nie możemy emocjonować się piłkarskimi rozgrywkami, o rok przełożone zostało EURO, a poważnie zagrożone są też, mające odbyć się za kilka miesięcy w Tokio Igrzyska Olimpijskie. Nie znaczy to jednak, że nie możemy z bliska przyjrzeć się kulisom zawodowego sportu. Wszystko za sprawą wyjątkowego dokumentu Marty Prus „Over the Limit”. Obsypany nagrodami film to opowieść o rosyjskiej gimnastyczce Margaricie Mamun, która staje przed wyjątkową szansą na zdobycie olimpijskiego medalu w Rio de Janeiro. Film młodej dokumentalistki skupia się na ogromnych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje również, jak dążenie do osiągnięcia perfekcji i sportowego wyniku łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki. „Over the Limit” pokazywaliśmy w sekcji Aneks podczas ostatniej edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

 Ninateka.pl  (kliknij - film do obejrzenia za darmo)

 

  • Fosse/Verdon, reż. Thomas Kail, Steven Levenson, 2019

Miniserial zrealizowany dla HBO, oparty na biograficznej książce „Fosse" autorstwa Sama Wassona. Opowieść o wyjątkowej zawodowej oraz prywatnej relacji pomiędzy Bobem Fosse’m i Gwen Verdon. Mężczyzna był niezwykle wpływowym choreografem, reżyserem teatralnym, twórcą tak kultowych filmów jak „Kabaret” czy „Cały ten zgiełk”. Ją z kolei uznawano wtedy za największą taneczną gwiazdę Broadwayu. Trudno się dziwić, że ta para przez pół wieku dominowała w świecie nowojorskiej rozrywki. W główne role wciela się dwójka znakomitych, amerykańskich aktorów: Sam Rockwell oraz Michelle Williams (co ciekawe są też producentami), udowadniając tym samym spore talenty zarówno taneczne jak i wokalne. To właśnie sceny taneczne, skupione w dużej mierze wokół tworzenia nowych choreografii, robią największe wrażenie i nadają klimat tej intrygującej biograficznej opowieści. Ośmioodcinkowy serial ma na koncie Złoty Glob i trzy nagrody Emmy.      

 Hbogo.pl (klikinij)

 

  • Nieoszlifowane diamenty, reż. bracia Safdie, 2019

 To bez wątpienia jeden z najlepszych filmów ubiegłego roku. Nie miał on jednak swojej premiery w kinach, jak niektóre produkcje Netfliksa, a od razu trafił na platformę streamingową. Rasowy, krwisty thriller, którego akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, a bohaterem jest żyjący na krawędzi jubiler imieniem Howard. Przyparty do muru mężczyzna decyduje się postawić wszystko na jedną kartę. Aby zgarnąć wysoką wygraną, która pozwoli mu się nieco odbić, musi nie tylko poradzić sobie z rodziną, firmą, wrogami po obu stronach barykady, ale przede wszystkim… przeżyć. Za kamerą ogromnie utalentowani bracia Benny i Josh Safdie, których poprzednie filmy, a zwłaszcza zrealizowany w 2017 roku „Good Time” (również na Netfliksie!), warto nadrobić. Przed kamerą - Adam Sandler w swojej życiowej roli. Aktor, którego kojarzymy przede wszystkim z komediowego wizerunku pokazuje tu swój ogromny dramatyczny potencjał. Zadowoleni będą też fani koszykówki, bo w drugoplanowej roli pojawi się jedna z legend NBA - Kevin Garnett.        

 Netflix.com (kliknij)

 

  • Co robimy w ukryciu, reż. Jemaine Clement, Taka Waititi, 2014

Nowozelandzka komedia o wampirach, czyli coś na poprawę humoru! Bohaterami są wiekowi, a jakże, Viago (379 l.), Deacon (183 l.), Vladislav (862 l.) i Petyr (8000 l.) mieszkający razem na przedmieściach współczesnego Wellington. Ich życie rozpoczyna się po zmroku, kiedy opuszczają trumny oraz legowiska, by stawić czoła codzienności, która, jak się okazuje, również dla wampirów bywa niełatwa. Grupa filmowców towarzyszy im podczas obowiązków, drobnych kłótni czy nocnych wypadów na miasto, które z błyskotliwym humorem uświadamiają nam, że choć ich serca przestały bić wieki temu, wciąż żywią gorące i bardzo ludzkie uczucia. Reżyserem tego przezabawnego filmu jest Taika Waititi, o którym ostatnio było głośno za sprawą interesującego, oscarowego „Jojo Rabbit”. „Co robimy w ukryciu”, który zdobył - niezwykle cenione przez twórców - nagrody publiczności na festiwalach w Toronto i Warszawie, to dowód na to, że świetne poczucie humoru ten człowiek ma już od dawna!

Vod.pl (kliknij)

CDN.